Czy warto inwestować w trawę z rolki do ogrodu?

Trawnik można sobie założyć na dwa sposoby – posiać mieszankę traw lub kupić darń rozwijaną z rolki. Wybór nie jest łatwy i zależy od tego, na czym komu zależy.

Trawa z rolki kosztuje (zleżenie od regionu i rodzaju trawnika) 16-25 zł/m2, a cena ułożenia wraz z przygotowaniem gleby może sięgać nawet 60 zł/m2. Ziemię pod taką darń trzeba przygotować tak samo dokładnie jak pod zwykły trawnik. Darń trzeba przywieźć na działkę – 50 m2 waży około tony, więc potrzebny jest porządny samochód (zwykle transport zapewnia firma, w której kupuje się darń, a cena transportu może być wliczona w cenę trawnika. Może, ale nie musi, wtedy trzeba jeszcze do kosztów doliczyć i tę kwotę).

Aby przez długi czas cieszyć się idealnym trawnikiem, warto na początku poświęcić trochę czasu na przygotowania. Najpierw konieczne staje się sprawdzenie podłoża – jeśli jest ono zbyt piaszczyste, wówczas trzeba je wzbogacić, dodając glinę (ok. 20%). I na odwrót: jeśli jest zbyt gliniaste – dodajemy piasek lub inny surowiec typowo rozluźniający. Następnie musimy zadbać o właściwe pH gleby (powinno wynosić 5,6-6,5), co wiąże się z konieczności jej odchwaszczenia i wzbogacenia o, niezbędne dla wzrostu trawy, składniki mineralne przy pomocy kompostu, obornika lub nawozu. Kiedy już mamy pewność, że gleba została dobrze przygotowana, należy usunąć z niej wszelkie przeszkody, np. kamienie, a także dokładnie wyrównać, aby, podczas deszczu, w istniejących zagłębieniach nie zbierała się woda, tworząc niepożądane kałuże.

Trawnik z rolki trzeba rozłożyć od razu. Może poleżeć na działce, ale nie dłużej niż 3 dni (różne firmy mają swoje maksymalne terminy określające, ile ich trawnik może czekać na rozłożenie). W tym czasie musi być przeniesiony do cienia, ułożony w pryzmy nie większe niż pięciowarstwowe i zwilżany.

Układanie darni wydaje się być czynnością nieskomplikowaną i taką jest w istocie, ale to bardzo trudna i ciężka praca. Jedna osoba (z doświadczeniem) może ułożyć w ciągu dnia około 100 m2 trawnika.

Przy zakupie darni, trzeba zwracać uwagę na to, czy trawa rozłożona jest równomiernie, bez chwastów, a także na system korzeniowy oraz kolor samych korzeni – powinny być białe!

Darń wrasta w podłoże w ciągu mniej więcej dwóch tygodni – do tego czasu należy dobrze ja nawadniać i powstrzymać się przed spacerowaniem po niej.

Trawnik z rolki to doskonała alternatywa dla tradycyjnego wysiewu trawy. Łatwy w rozłożeniu, szybko przystosowuje się do panujących warunków, dzięki czemu już po kilkunastu dniach możesz swobodnie przechadzać się po swoim nowo założonym ogrodzie.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *