Czy warto inwestować w trawę z rolki do ogrodu?

Trawnik można sobie założyć na dwa sposoby – posiać mieszankę traw lub kupić darń rozwijaną z rolki. Wybór nie jest łatwy i zależy od tego, na czym komu zależy.

Trawa z rolki kosztuje (zleżenie od regionu i rodzaju trawnika) 16-25 zł/m2, a cena ułożenia wraz z przygotowaniem gleby może sięgać nawet 60 zł/m2. Ziemię pod taką darń trzeba przygotować tak samo dokładnie jak pod zwykły trawnik. Darń trzeba przywieźć na działkę – 50 m2 waży około tony, więc potrzebny jest porządny samochód (zwykle transport zapewnia firma, w której kupuje się darń, a cena transportu może być wliczona w cenę trawnika. Może, ale nie musi, wtedy trzeba jeszcze do kosztów doliczyć i tę kwotę).

Aby przez długi czas cieszyć się idealnym trawnikiem, warto na początku poświęcić trochę czasu na przygotowania. Najpierw konieczne staje się sprawdzenie podłoża – jeśli jest ono zbyt piaszczyste, wówczas trzeba je wzbogacić, dodając glinę (ok. 20%). I na odwrót: jeśli jest zbyt gliniaste – dodajemy piasek lub inny surowiec typowo rozluźniający. Następnie musimy zadbać o właściwe pH gleby (powinno wynosić 5,6-6,5), co wiąże się z konieczności jej odchwaszczenia i wzbogacenia o, niezbędne dla wzrostu trawy, składniki mineralne przy pomocy kompostu, obornika lub nawozu. Kiedy już mamy pewność, że gleba została dobrze przygotowana, należy usunąć z niej wszelkie przeszkody, np. kamienie, a także dokładnie wyrównać, aby, podczas deszczu, w istniejących zagłębieniach nie zbierała się woda, tworząc niepożądane kałuże.

Trawnik z rolki trzeba rozłożyć od razu. Może poleżeć na działce, ale nie dłużej niż 3 dni (różne firmy mają swoje maksymalne terminy określające, ile ich trawnik może czekać na rozłożenie). W tym czasie musi być przeniesiony do cienia, ułożony w pryzmy nie większe niż pięciowarstwowe i zwilżany.

Układanie darni wydaje się być czynnością nieskomplikowaną i taką jest w istocie, ale to bardzo trudna i ciężka praca. Jedna osoba (z doświadczeniem) może ułożyć w ciągu dnia około 100 m2 trawnika.

Przy zakupie darni, trzeba zwracać uwagę na to, czy trawa rozłożona jest równomiernie, bez chwastów, a także na system korzeniowy oraz kolor samych korzeni – powinny być białe!

Darń wrasta w podłoże w ciągu mniej więcej dwóch tygodni – do tego czasu należy dobrze ja nawadniać i powstrzymać się przed spacerowaniem po niej.

Trawnik z rolki to doskonała alternatywa dla tradycyjnego wysiewu trawy. Łatwy w rozłożeniu, szybko przystosowuje się do panujących warunków, dzięki czemu już po kilkunastu dniach możesz swobodnie przechadzać się po swoim nowo założonym ogrodzie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.