Czy warto wynająć projektanta wnętrz?

Projektowanie i urządzanie własnego mieszkania to wyzwanie, przed którym – prędzej czy później – staje niemal każdy z nas. Przy braku doświadczenia i własnych pomysłów na udaną realizację, dobrze jest rozważyć możliwość skorzystania z pomocy profesjonalisty.

Projektant wnętrz to osoba posiadająca duże doświadczenie w swojej branży. Na zlecenie klienta przygotowuje on projekt aranżacji mieszkania, przy czym uwzględnia wszystko to, czego klient oczekuje i to, co chce mieć we własnym mieszkaniu. Taki projektant posiada niewątpliwie wyczucie estetyki, a jednocześnie dba o funkcjonalność wystroju wnętrz, a także o to, by domownicy we własnych czterech kątach czuli się komfortowo i swobodnie. Dzięki temu, że projektant zadba o każdy najdrobniejszy szczegół, po jego skończonej pracy wiemy, że wszystko do siebie idealnie pasuje. Tak więc projektant wnętrz przygotuje nie tylko projekt dla nas, ale również będzie nadzorował, aby jego realizacja przebiegła szybko i bezproblemowo, a efekt końcowy był dokładnie taki, jakiego klient oczekuje.

Architektowi wnętrz można zlecić zaprojektowanie całego mieszkania lub domu. Projektant wnętrz zaproponuje nie tylko układ i funkcje pomieszczeń, zrobi też dokładny i szczegółowy projekt aranżacji wnętrz, dobierze materiały, wyposażenie, ale także zaproponuje szczegółowe rozwiązania detali. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu doradzi nam, które z naszych pomysłów sprawdzą się w praktyce, w codziennym użytkowaniu, a które nie. Jeśli mamy ograniczony budżet, możemy zlecić zaprojektowanie tylko części mieszkania – tej najbardziej reprezentacyjnej – na przykład tylko salonu, albo po prostu zasięgnąć porady na temat tego, co sami wymyśliliśmy. Czasami kilka cennych wskazówek doświadczonego projektanta wnętrz decyduje o końcowym efekcie.

Architekt wnętrz poradzi, jak zaaranżować wnętrze o nietypowych rozmiarach czy kształtach. To, co wydawać by się mogło wadą czy przeszkodą w zagospodarowaniu pomieszczenia, w rękach architekta wnętrz może dać dobre efekty funkcjonalne i plastyczne. Architekt wnętrz podpowie, jak podzielić wnętrze, jednocześnie go nie zamykając. Na ogół nie da się zmienić rozmiarów domu czy mieszkania. Ale czasem wystarczą niewielkie ingerencje architekta, aby optycznie powiększyć lub zmniejszyć wnętrza. Architekt wnętrz może zaprojektować wnętrze jednorodne stylowo albo zatroszczyć się o to, aby zgrać ze sobą meble, kolory ścian, dekoracyjne drobiazgi w różnym stylu i pochodzące z różnych czasów.

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Projekt koncepcyjny zazwyczaj przedstawia się w postaci perspektyw, rysunków, rzutów lub aksonometrii. To, ile wariantów wystroju wnętrza zaproponuje architekt, powinno być ściśle określone w umowie. Faza projektu koncepcyjnego to również czas na obejrzenie próbek materiałów i kolorów.

Dokładne opracowanie otrzymujemy w projekcie wykonawczym. Koszt tej usługi (liczonej od metra kwadratowego projektowanej powierzchni albo od całości usługi) jest zróżnicowany i zależy od renomy projektanta: u początkującego może to być na przykład 50 zł za 1 m2, a u wziętego architekta o znanym nazwisku 200 zł, a nawet więcej. Cena projektu wykonanego przez projektanta pracującego na przykład w salonie mebli kuchennych może być wliczona w cenę mebli.

Projekt wykonawczy to bardzo dokładna dokumentacja techniczna (projekt przebudowy ścian, użyte materiały, kolorystyka ścian i podłóg, przewidziane sprzęty i meble) wraz z kosztorysem, obliczoną ilością materiałów i wskazaniem miejsca zakupu.
Kto chce być pewien, że wnętrza zostaną zrealizowane tak jak w projekcie, powinien skorzystać z nadzoru autorskiego. Jest on wliczony w cenę projektu lub traktowany jako dodatkowa usługa (liczona na godziny lub dniówki). Wszystko to warto uzgodnić z architektem na etapie umowy, aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom. Nadzór może mieć różny zakres. Niektórzy ograniczają swój udział do kilku wizyt na budowie – aby sprawdzić zgodność projektu z realizacją, inni podejmują się udziału w zakupach i ścisłej współpracy z wykonawcami.

Kiedy nie warto zatrudniać architekta wnętrz?

Projektant wnętrz może okazać się niepotrzebny jeżeli:

• masz własną wizję, pomysły na zagospodarowanie przestrzeni i własny, dobry gust.

• masz rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, dającą Ci pewność, że wypatrzone gdzieś rozwiązania sprawdzą się w Twojej własnej przestrzeni.

• mieszkanie jest funkcjonalnie rozplanowane i nie ma potrzeby wprowadzania żadnych zmian w układzie przestrzennym.

• mieszkanie nie sprawia kłopotów w trakcie umeblowania i masz odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, by wszystko w nim pomieścić.

• masz praktyczną wiedzę wyniesioną z wcześniej przeprowadzanych remontów i sprawdzone kontakty z podwykonawcami.

• masz bardzo ciasny budżet, który nie pozwoli Ci na wiele więcej, niż zakup podstawowych, gotowych elementów wyposażenia.

• masz czas, by wszystkim samodzielnie się zajmować, szukać w sklepach, porównywać oferty i odpowiednio dopasowywać.

Jeśli jednak brak ci wyczucia i odpowiedniej wyobraźni przestrzennej, by zająć się tymi sprawami samodzielnie – warto zatrudnić dobrego architekta, bo będzie to inwestycja nie tylko we wnętrze, ale także twoje dobre samopoczucie.

One comment

  1. W wielu przypadkach architekt wnętrz jest nie tylko lepszym wyjściem, ale i nierzadko koniecznością, np. gdy wnętrze jest nietypowe i trudne w aranżacji. Tak było w moim przypadku – mieszkanie jest dość stare, zabytkowe, sama bałam się je urządzać, dlatego zdecydowałam się na pomoc biura projektowego, a konkretnie In&Out Design. Polecam!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *