Inwestorzy doceniają potencjał tego miasta i jego położenie w sercu Polski

Inwestorzy doceniają potencjał tego miasta i jego położenie w sercu Polski

Coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup mieszkań pod najem w Łodzi – zauważa Horyzont Inwestycji, ekspert od rynku nieruchomości. Przeszkody nie stanowi niepewna sytuacja na rynku. Zdaniem specjalistów, stopa zwrotu z inwestycji w lokale w Łodzi jest wyższa niż w innych miastach. W związku z rozwojem tej miejscowości, na popularności wśród przedsiębiorców zyskują także eko inwestycje, w tym stacje do ładowania pojazdów. Ten rynek dynamicznie się rozwija, a badania pokazują, że 29,4% Polaków rozważa zakup samochodu elektrycznego[1]. Rozwój miasta cechuje się zwiększoną liczbą obiektów turystycznych, jak hotele, a te – w niedalekiej przyszłości – będą zmuszone inwestować w elektromobilność i stacje do ładowania samochodów.

„Moda na Łódź” – tak ekspert nieruchomości określa zainteresowanie inwestorów i konsumentów tym miastem. W ubiegłym roku ceny za metr kwadratowy lokalu wzrosły o 20%. Mimo tego, apetyt inwestorów na nieruchomości w Łodzi rośnie – są one nadal znacząco tańsze niż w Warszawie, a inwestycja daje większy zwrot z najmu niż w przypadku mieszkań w stolicy Polski.

Łódź na topie. Nie zawsze tak było

Do niedawna Łódź była omijana przez inwestorów w nieruchomości. Lokale odbiegały cenowo od reszty Polski. Sytuacja zmieniła się diametralnie. W 2021 roku Łódź była w czołówce miast, w których ceny lokali rosły najszybciej. Średni koszt m2 u deweloperów w ubiegłym roku wynosił 8 155 złotych, a w 2019 roku – 5 728 złotych. Sytuacja nie umknęła uwadze inwestorów.

 – Łódź bardzo się zmienia. Prowadzone są ciekawe inicjatywy, jak rewitalizacja kamienic, w których oprócz miasta uczestniczą również prywatni inwestorzy. Ale i też sam rynek się zmienia właśnie pod kątem inwestowania pod wynajem długo i krótkoterminowych. Łódź jest również świetnym miejscem wypadowym, położonym w niedalekiej odległości od Warszawy. Dzięki dobrej komunikacji można szybko podróżować między stolicą a Łodzią. Coraz więcej turystów przyjeżdża do miasta, a główna ulica Piotrkowska stanowi znaną w całej Polsce atrakcję – mówi Marcin Kuryło z Horyzontu Inwestycji.

Łódź to także miasto akademickie, w którym jest 19 uczelni wyższych. Studiuje na nich ponad 60 tysięcy osób. W ostatnim czasie powstaje wiele inwestycji deweloperskich ukierunkowanych na wynajem bądź sprzedaż lokali adresowanych do tej grupy odbiorców, czyli do studentów.

Duża stopa zwrotu z inwestycji

Łódź nie została do końca odkryta przez inwestorów. Cena metra kwadratowego mieszkania waha się na poziomie cen miast średnich, a nie dużych, do jakich niewątpliwie należy Łódź.

 – Łódź to czwarte miasto co do wielkości w Polsce i ma ogromny potencjał. Dynamiczny rozwój rynku najmu ma związek z dużą liczbą studentów, a także pracowników zagranicznych, którzy są zatrudnieni w korporacjach. Miasto słynie ze swojej poprzemysłowej architektury i tym także przyciąga turystów oraz inwestorów. Znajdziemy tam zabytkowe fabryki i wille, a także wielkomiejskie kamienice, które są sukcesywnie rewitalizowane – dodaje Marcin Kuryło z Horyzontu Inwestycji.

Miasto uznawane jest także za centrum biznesowo-konferencyjne. Świetna lokalizacja i komunikacja sprawiają, że w Łodzi odbywają się zarówno międzynarodowe wydarzenia kulturalne, jak i biznesowe. Eksperci Horyzontu Inwestycji są zdania, że w związku z rozwojem miasta coraz więcej hoteli postawi na eko rozwiązania. Takim niewątpliwie są stacje do ładowania samochodów elektrycznych. To pewna inwestycja o dobrej stopie zwrotu. Co trzeci badany Polak twierdzi, że w jego miejscowości nie ma możliwości ładowania auta elektrycznego[2]. To znak dla inwestorów, że na rynku pojawia się obszar do zagospodarowania.


[1] Barometr Nowej Mobilności 2020/21, PSPA

[2] Barometr Nowej Mobilności 2020/21, PSPA

Zakup mieszkania

Zakup mieszkania czy też domu to jedna z poważniejszych inwestycji w życiu każdego z nas, w dodatku taka, którą czynimy raz na kilkanaście albo kilkadziesiąt lat, a czasami nawet raz w życiu. Każdy z nas chce, by jego dom był prawdziwą ostoją, miejscem, które spełniać będzie wszystkie pokładane w nim nadzieje, gdzie będzie nam dobrze. Dlatego do zakupu tego rodzaju nieruchomości trzeba podejść na spokojnie, nie kierować się emocjami, tylko zdrowym rozsądkiem, a przede wszystkim na samym początku bardzo dokładnie i na spokojnie odpowiedzieć sobie na pytanie: czego tak naprawdę chcę?

Aby zakupiony przez nas dom spełniał wszystkie nasze oczekiwania, żeby dobrze się nam w nim żyło, musimy najpierw wiedzieć, czego tak naprawdę od niego oczekujemy: by spełnić marzenia, musimy wiedzieć, jakie one dokładnie są. Przykład? Znajdujemy wspaniałą ofertę mieszkania w pobliżu szkoły. Nie mamy dzieci i nie zamierzamy ich mieć, więc ta lokalizacja nie ma dla nas żadnego znaczenia. Po paru miesiącach jednak okazuje się, że dzieci strasznie hałasują na przerwach, a my pracujemy w domu. Jednakże wcześniej nie ustaliliśmy, że chcemy domu w spokojnej, cichej okolicy. Przy zakupie nie zwróciliśmy na to uwagi, a teraz okazuje się, że takie było właśnie nasze marzenie. Dobrze jest stworzyć sobie listę oczekiwań i razem z nią zwiedzać kolejne nieruchomości, które potencjalnie możemy nabyć. W taki sposób łatwiej nam będzie znaleźć coś idealnego dla nas i oszczędzimy sobie późniejszych rozczarowań.

Sprzedaż mieszkania to zadanie tak samo wymagające jak jego kupno, chyba że i w jednym i w drugim przypadku decydujemy się na pomoc agenta lub agencji nieruchomości. Jeśli zależy nam na tym, by mieszkanie sprzedać szybko i w dobrej cenie, warto pamiętać o tym, że samo wyniesienie naszych rzeczy i zamiecenie podłóg nie wystarczy. Mieszkanie musi zyskać atrakcyjny wygląd, zachęcać do kupna. Pomalowanie ścian w neutralnym kolorze to już absolutna podstawa w dzisiejszych czasach.

Wśród osób sprzedających mieszkanie czy też dom, zwłaszcza wśród tych z dużych miast, coraz popularniejsze staje się korzystanie z usług osób, które zawodowo zajmują się przygotowaniem mieszkania do sprzedaży. Tego rodzaju usługa dostępna jest w wielu różnych opcjach różniących się zakresem prowadzonych działań oraz ceną. Standardowo takie przygotowanie obejmuje niewielki remont, wstawienie wypożyczonych mebli oraz wykonanie atrakcyjnych zdjęć, które zostaną dołączone do oferty.

Warto skorzystać z takiej usługi, ponieważ dzięki profesjonalnemu podejściu fachowców z tej branży nie tylko szybciej sprzedamy nieruchomość, ale i możemy zażądać za nią wyższą cenę, co pewnie każdego ucieszy. Chociaż takie usługi są na naszym rynku czymś raczej nowym (a w niewielkich miejscowościach pewnie mało kto o nich w ogóle słyszał), warto z nich skorzystać, ponieważ dają namacalne rezultaty. Niewielkim nakładem pieniędzy możemy szybko i fachowo zamienić nasze stare mieszkanie w atrakcyjny apartament, który mnóstwo osób będzie chciało kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *