Jak bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie

Jak bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie

Wynajmowane mieszkania to rzeczywistość wielu z nas. Mimo że rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo zróżnicowany i pełen przeróżnych ofert, nadal w dalszym ciągu ceny większości z nich są bardzo wysokie. Sporo osób zatem decyduje się na zaczynanie dorosłego życia w wynajętych mieszkaniach, co może ostatecznie nie jest najtańsze, ale kosztuje mniej niż zakup czegoś własnego. Wystarczy znaleźć korzystną ofertę i, co bardzo ważne, dobrze przeczytać umowę przed jej podpisanie. Jak wygląda to z drugiej strony? O czym muszą pamiętać osoby wynajmujące komuś mieszkanie, by nie musieć potem niczego żałować?

 

Przezorny zawsze ubezpieczony

 

To stare, znane nam wszystkim powiedzenie doskonale sprawdza się w tematyce związanej z najmem mieszkań. Osoby, które posiadają nieruchomości i chcą na nie zarobić, stale muszą uważać, aby nie wpaść w pułapki, które mogą na nich zastawiać osoby mieszkające w ich własności. Aby mieć pewność, że nie będą one stanowić dla nich żadnego zagrożenia, koniecznie trzeba sporządzić dokładną umowę wynajmu, koniecznie u notariusza i najlepiej jeszcze z udziałem prawnika. W taki sposób łatwiej będzie uniknąć takich sytuacji, jak na przykład wymiana zamków przez najemcę i roszczenie sobie praw do lokalu. Istotne jest także to, by nie podpisywać umowy od razu: najpierw konkretną osobę trzeba sprawdzić, poprosić o listy uwierzytelniające lub skontaktować się z osobami, które wcześniej wynajmowały jej mieszkanie, by sprawdzić, w jaki sposób układały się ich relacje.

 

Umowa najmu

Bardzo ważne aby podpisać z wynajmującym umowę najmu, która będzie zabezpieczała interesy obu stron oraz określała warunki tej relacji. Jest to istotny element i należy rzetelnie przygotować warunki umowy. Wzór takiej umowy najmu znajdziesz na https://www.icg-group.com/wzory-umow/umowa-najmu/ .

Zakup mieszkania

Zakup mieszkania czy też domu to jedna z poważniejszych inwestycji w życiu każdego z nas, w dodatku taka, którą czynimy raz na kilkanaście albo kilkadziesiąt lat, a czasami nawet raz w życiu. Każdy z nas chce, by jego dom był prawdziwą ostoją, miejscem, które spełniać będzie wszystkie pokładane w nim nadzieje, gdzie będzie nam dobrze. Dlatego do zakupu tego rodzaju nieruchomości trzeba podejść na spokojnie, nie kierować się emocjami, tylko zdrowym rozsądkiem, a przede wszystkim na samym początku bardzo dokładnie i na spokojnie odpowiedzieć sobie na pytanie: czego tak naprawdę chcę?

Aby zakupiony przez nas dom spełniał wszystkie nasze oczekiwania, żeby dobrze się nam w nim żyło, musimy najpierw wiedzieć, czego tak naprawdę od niego oczekujemy: by spełnić marzenia, musimy wiedzieć, jakie one dokładnie są. Przykład? Znajdujemy wspaniałą ofertę mieszkania w pobliżu szkoły. Nie mamy dzieci i nie zamierzamy ich mieć, więc ta lokalizacja nie ma dla nas żadnego znaczenia. Po paru miesiącach jednak okazuje się, że dzieci strasznie hałasują na przerwach, a my pracujemy w domu. Jednakże wcześniej nie ustaliliśmy, że chcemy domu w spokojnej, cichej okolicy. Przy zakupie nie zwróciliśmy na to uwagi, a teraz okazuje się, że takie było właśnie nasze marzenie. Dobrze jest stworzyć sobie listę oczekiwań i razem z nią zwiedzać kolejne nieruchomości, które potencjalnie możemy nabyć. W taki sposób łatwiej nam będzie znaleźć coś idealnego dla nas i oszczędzimy sobie późniejszych rozczarowań.

Sprzedaż mieszkania to zadanie tak samo wymagające jak jego kupno, chyba że i w jednym i w drugim przypadku decydujemy się na pomoc agenta lub agencji nieruchomości. Jeśli zależy nam na tym, by mieszkanie sprzedać szybko i w dobrej cenie, warto pamiętać o tym, że samo wyniesienie naszych rzeczy i zamiecenie podłóg nie wystarczy. Mieszkanie musi zyskać atrakcyjny wygląd, zachęcać do kupna. Pomalowanie ścian w neutralnym kolorze to już absolutna podstawa w dzisiejszych czasach.

Wśród osób sprzedających mieszkanie czy też dom, zwłaszcza wśród tych z dużych miast, coraz popularniejsze staje się korzystanie z usług osób, które zawodowo zajmują się przygotowaniem mieszkania do sprzedaży. Tego rodzaju usługa dostępna jest w wielu różnych opcjach różniących się zakresem prowadzonych działań oraz ceną. Standardowo takie przygotowanie obejmuje niewielki remont, wstawienie wypożyczonych mebli oraz wykonanie atrakcyjnych zdjęć, które zostaną dołączone do oferty.

Warto skorzystać z takiej usługi, ponieważ dzięki profesjonalnemu podejściu fachowców z tej branży nie tylko szybciej sprzedamy nieruchomość, ale i możemy zażądać za nią wyższą cenę, co pewnie każdego ucieszy. Chociaż takie usługi są na naszym rynku czymś raczej nowym (a w niewielkich miejscowościach pewnie mało kto o nich w ogóle słyszał), warto z nich skorzystać, ponieważ dają namacalne rezultaty. Niewielkim nakładem pieniędzy możemy szybko i fachowo zamienić nasze stare mieszkanie w atrakcyjny apartament, który mnóstwo osób będzie chciało kupić.

2 Comments

  1. Oj sama prawda ;/ Sąsiadka miała ogromne nieprzyjemności, gdy nie do końca legalnie wynajmowała mieszkanie studentom Politechniki, prawie z torbami poszła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *