Jak remontować i nie zwariować

Jak remontować i nie zwariować

Zakup nieruchomości dla większości z nas wiąże się z mniejszym lub większym remontem. Mimo wzrostu prac i coraz lepszej sytuacji na rynku nieruchomości nadal większość z nas nie może sobie pozwolić na kupno domu czy mieszkania pod klucz. Remonty mają to do siebie, że z reguły są generalne i prowadzone równolegle we wszystkich pomieszczeniach, ponieważ zależy nam na czasie i chcemy się jak najszybciej wprowadzić. Mimo że większości z nas prace remontowe kojarzą się bardzo źle i są przyczyną stresu, można przetestować skuteczny sposób, który sprawi, że upłyną one w lepszej atmosferze i będą przebiegać sprawniej.

Grunt to… plan

 

Choć wydaje się to banalne, podstawą skutecznego przeprowadzenia remontu jest dobry plan. Ilość pieniędzy, jakie możemy wydać, nasze techniczne zdolności czy też liczba osób, które będą nam w tym pomagać także są istotne, ale tak naprawdę wszystko zawiedzie, jeśli prace będą prowadzone nie po kolei, chaotycznie, jeśli raz zrobioną rzecz będziemy musieli parę razy poprawiać czy też gdy prowadzone równolegle prace będą się nawzajem wykluczały. Dobrze zorganizowany remont nie tylko szybciej się skończy i będzie nasz kosztował mniej nerwów, ale przede wszystkim będzie tańszy. Przykład? Jeśli nie przemyślimy sprawy i najpierw położymy deski podłogowe, a potem przypomni nam się, że przecież chcieliśmy wymienić metalową futrynę, istnieje spore ryzyko, że opiłki podczas cięcia szlifierką zniszczą nasze podłogi. Jeśli jednak stworzymy plan prac i przeprowadzimy wszystko w odpowiedniej kolejności unikniemy kładzenia podłogi drugi raz.

Umowa budowlana

Przed zleceniem jakichkolwiek pracy budowlanych warto podpisać z wykonawcą umowę zabezpieczającą interesy obu stron oraz określającą warunki współpracy, tak aby wszystkie warunki były zrozumiałe dla zlecającego i wykonawcy. Wzór umowy budowlanej znajdziesz na https://www.icg-group.com/wzory-umow/umowa-budowlana/ .

Zakup mieszkania

Zakup mieszkania czy też domu to jedna z poważniejszych inwestycji w życiu każdego z nas, w dodatku taka, którą czynimy raz na kilkanaście albo kilkadziesiąt lat, a czasami nawet raz w życiu. Każdy z nas chce, by jego dom był prawdziwą ostoją, miejscem, które spełniać będzie wszystkie pokładane w nim nadzieje, gdzie będzie nam dobrze. Dlatego do zakupu tego rodzaju nieruchomości trzeba podejść na spokojnie, nie kierować się emocjami, tylko zdrowym rozsądkiem, a przede wszystkim na samym początku bardzo dokładnie i na spokojnie odpowiedzieć sobie na pytanie: czego tak naprawdę chcę?

Aby zakupiony przez nas dom spełniał wszystkie nasze oczekiwania, żeby dobrze się nam w nim żyło, musimy najpierw wiedzieć, czego tak naprawdę od niego oczekujemy: by spełnić marzenia, musimy wiedzieć, jakie one dokładnie są. Przykład? Znajdujemy wspaniałą ofertę mieszkania w pobliżu szkoły. Nie mamy dzieci i nie zamierzamy ich mieć, więc ta lokalizacja nie ma dla nas żadnego znaczenia. Po paru miesiącach jednak okazuje się, że dzieci strasznie hałasują na przerwach, a my pracujemy w domu. Jednakże wcześniej nie ustaliliśmy, że chcemy domu w spokojnej, cichej okolicy. Przy zakupie nie zwróciliśmy na to uwagi, a teraz okazuje się, że takie było właśnie nasze marzenie. Dobrze jest stworzyć sobie listę oczekiwań i razem z nią zwiedzać kolejne nieruchomości, które potencjalnie możemy nabyć. W taki sposób łatwiej nam będzie znaleźć coś idealnego dla nas i oszczędzimy sobie późniejszych rozczarowań.

Sprzedaż mieszkania to zadanie tak samo wymagające jak jego kupno, chyba że i w jednym i w drugim przypadku decydujemy się na pomoc agenta lub agencji nieruchomości. Jeśli zależy nam na tym, by mieszkanie sprzedać szybko i w dobrej cenie, warto pamiętać o tym, że samo wyniesienie naszych rzeczy i zamiecenie podłóg nie wystarczy. Mieszkanie musi zyskać atrakcyjny wygląd, zachęcać do kupna. Pomalowanie ścian w neutralnym kolorze to już absolutna podstawa w dzisiejszych czasach.

Wśród osób sprzedających mieszkanie czy też dom, zwłaszcza wśród tych z dużych miast, coraz popularniejsze staje się korzystanie z usług osób, które zawodowo zajmują się przygotowaniem mieszkania do sprzedaży. Tego rodzaju usługa dostępna jest w wielu różnych opcjach różniących się zakresem prowadzonych działań oraz ceną. Standardowo takie przygotowanie obejmuje niewielki remont, wstawienie wypożyczonych mebli oraz wykonanie atrakcyjnych zdjęć, które zostaną dołączone do oferty.

Warto skorzystać z takiej usługi, ponieważ dzięki profesjonalnemu podejściu fachowców z tej branży nie tylko szybciej sprzedamy nieruchomość, ale i możemy zażądać za nią wyższą cenę, co pewnie każdego ucieszy. Chociaż takie usługi są na naszym rynku czymś raczej nowym (a w niewielkich miejscowościach pewnie mało kto o nich w ogóle słyszał), warto z nich skorzystać, ponieważ dają namacalne rezultaty. Niewielkim nakładem pieniędzy możemy szybko i fachowo zamienić nasze stare mieszkanie w atrakcyjny apartament, który mnóstwo osób będzie chciało kupić.

4 Comments

  1. W sumie ciężko się nie zgodzić… Ale u mnie zawsze to wygląda tak, że zaczniemy coś robić, a potem stwierdzamy, że może jeszcze to, albo to, albo skoro już to robimy, to jeszcze tamto…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *